Türkçe

Fikir Yarışmasına katılın ve evdeki hayatınızı iyileştirin!

Francis inovasyon yarışması ikinci aşama başlangıcı

Yarışma tüm dünyadan 110 katılımcıyı bir araya getirdi. Birinci aşamanın sonunda 27 fikir önerisi aldık. 16 takım ikinci aşamaya devam etmek üzere davet edildi.

İkinci aşamada, devam eden takımlar fikirlerine dayalı bir konsept geliştirilmesi için özel bireysel destek alacaklardır. İkinci aşamanın sonunda konsepti gönderdikten sonra, yarışmaya devam etmeleri için bir mali hibe alacaklardır.

FRANCIS projesi

Avrupa projesi olan “FRANCIS” (yani “vatandaşlar için vatandaşlar tarafından tutumlu inovasyon” anlamına gelen “Frugal innovation by citizens for citizens” )vatandaşları kapsayan Açık İnovasyon sorunlarına basit, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir çözümlerin (“tutumlu inovasyonlar”) geliştirilmesini destekler. Vatandaşların yanı sıra proje, bilim insanlarını ve endüstriyi inovasyon sürecine dahil etmektedir.

FRANCIS’in konsorsiyum’unda Fraunhofer (Almanya), VTT ve InnoFrugal (Finlandiya), The Behavioral Insights Team (Birleşik Krallık), Agorize (Fransa), HELIOZ (Avusturya) ve BSH Ev Aletleri (Türkiye) olmak üzere altı Avrupa ülkesinden yedi kuruluş yer almaktadır.

Vatandaşlar, çevrimiçi platformumuz/internet sitemiz aracılığıyla üstesinden gelinmesi gereken soruna ait çözüm sürecine dahil olabilir. Bilim adamları, yöntem eğitimi sunmak ve geri bildirim toplamak (“kolaylaştırıcılar”) için fikir yarışması esnasında atölye çalışmaları ve anketler düzenler. Ek olarak, katılan her takımın, tüm fikir yarışması sürecinde onlara uygulamalı konulardayardımcı olan bir ana irtibat kişisi olarak “yardımcı” vardır. Ayrıca, çözüm süreçlerine ev sahipliği yapan şirketlerden endüstri koçlarıyla doğrudan fikir alışverişinde bulunabilirler.

Fikir Yarışması

Toplamda iki farklı fikir yarışması olacaktır. Şu anda, odak ilk fikir yarışmasındadır. Bu fikir yarışmasıev ve mutfak işlerini kolaylaştıracak çözüm ve uygulamalarını kapsamaktadır. Kısaca fikir yarışmamızın özeti şu şekildedir.

Ev ve mutfak işlerinizi yaparken size yardım edecek bir şeylerin eksik olduğunu mu hissediyorsunuz? hızlı ve etkili çözümlere mi ihtiyacınız var?

Sizi FRANCIS projesiyle yenilik yapmaya davet ediyoruz. Sektör koçları, yardımcılar ve kolaylaştırıcılardan oluşan mentor ekibimizin yardımıyla kendi alanınızın mühendisi veya tasarımcısı olmaya davet etmekten onur duyuyoruz.

FRANCIS’in açık inovasyon fikir yarışması, örneğin yemek hazırlama, yemek muhafaza etme, yemek pişirme, bulaşık yıkama ve çamaşır yıkama gibi sorunlara basit, uygun fiyatlı çözümlere ihtiyacı olan herkes içindir. Bu yarışmaya katılarak geleneksel çözümlerin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve işletmelerin bir parçası bile olabilirsiniz. Bunun dışında sıkıntıların farkında olan ve sonunda pazara sürülebilecek çözümler sunma motivasyonuna sahip bir girişimciyseniz de başvurunuzu bekliyoruz.

Meraklı bir zihne ve yenilikçi bir ruha sahip herkesi bu fikir yarışmasına davet ediyoruz. Katılıma hak kazanmak için en az on sekiz yaşında olmanız ve tam yasal kapasiteye sahip olmanız gerekir. Aşağıdaki vatandaş gruplarının katılımını özellikle teşvik ediyoruz:

  • günlük zorluklarla mücadele eden aileler,
  • çevreci minimalistler ve
  • günlük işlerini tek başına yapmak zorunda olan yaşlı bireyler.

Özellikle Türkiye, Almanya, Hindistan ve Mısır’dan gelen vatandaşları ilk FRANCIS sorun çözüm sürecine bekliyoruz. Farklı bir ülkeden geliyorsanız, sorun çözüm sürecinin dahilindeki dillerden birini konuşuyorsanız katılımınızı memnuniyetle bekleriz: ingilizce, Türkçe, Almanca ve Arapça.

Sorun çözüm süreci Mayıs-Kasım ayları arasında devam edecektir. Sürecin aşamasıherkese açıktır. İkinci ve üçüncü aşamalar önceki aşamalardan seçilen takımlarla sınırlıdır.

Kayıtlar 5 Nisan 2023’e kadar uzatıldı

FRANCIS Vatandaş elçileri

Çeşitli kuruluşlar, FRANCIS’e katılan vatandaşlar için elçi olarak FRANCIS’i desteklemektedir. Meydan okumayı vatandaşların ihtiyaçlarına göre düzenlememize ve FRANCIS hakkındaki güncel bilgileri yaymamıza yardımcı olmaktadırlar.

Elçiler ağımıza katılmak ister misiniz? Bölge Müdürlerimiz sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır (yukarıya bakınız).

 

Katılım

Yarışmaya katılmayı mı düşünüyorsunuz? Katılımcı veya Destekleyici olarak görev alabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zamanyarışmayı bırakmakta da özgürsünüz.

Her iki görev ile ilgili tek sayfalık dokümanı inceleyebilirsiniz

Türkçe konuşulan ülkeler için ekibimiz

Sorularınız veya endişeleriniz olması durumunda, lütfen bölge yöneticilerimiz veya yardımcılarımızla iletişime geçmekten çekinmeyin. Ayrıca https://francis-challenges.agorize.com/en/challenges/francis-frugal-innovation-challenge?lang=tr adresindeki Agorize platformundaki SSS bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

Potansiyel bir katılımcı olarak lütfen yardımcılarımıza başvurun. Eğer bir bilim insanıysanız veya FRANCIS’le ilgilenen ve vatandaş elçisi olarak hareket etmek isteyen bir kuruluşutemsil ediyorsanız (aşağıya bakınız), lütfen bölge yöneticilerimize danışın.

Bir sonraki Fikir Yarışmasınabakış

İkinci fikir yarışmasısüreci güneş dezenfeksiyonuna odaklanacaktır. 2023’te gerçekleşecek ve minimalist tüketicileri, (yarı) kırsal alanlardaki düşük / orta gelirli haneleri, mülteci kamplarındaki insanları ve mikro girişimcileri hedef alacaktır. İkinci fikir yarışması odak ülkeleri Almanya, Hindistan, Bangladeş ve Uganda’dır.

İkinci fikir yarışması ile ilgili güncellemeler için Agorize’in platformunu şu adresten kontrol edebilirsiniz: https://francis-challenges.agorize.com/en/challenges/francis-frugal-innovation-challenge?lang=tr . İnternet sitemiz (www.francis-project.eu) projeyle ilgili genel bilgiler hakkında sizi güncel tutacaktır. FRANCIS projesi Ocak 2024’te sona erecektir.