Türkçe

FRANCIS projesi

Avrupa projesi olan “FRANCIS” (yani “vatandaşlar için vatandaşlar tarafından tutumlu inovasyon” anlamına gelen “Frugal innovation by citizens for citizens” )vatandaşları kapsayan Açık İnovasyon sorunlarına basit, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir çözümlerin (“tutumlu inovasyonlar”) geliştirilmesini kolaylaştırmayı amaçlar. Vatandaşların yanı sıra proje, bilim insanlarını ve endüstriyi inovasyon sürecine dahil etmektedir.

FRANCIS’in konsorsiyum’unda Fraunhofer (Almanya), VTT ve InnoFrugal (Finlandiya), The Behavioral Insights Team (Birleşik Krallık), Agorize (Fransa), HELIOZ (Avusturya) ve BSH Home Appliances (Türkiye) olmak üzere altı Avrupa ülkesinden yedi kuruluş yer alıyor.

Vatandaşlar, çevrimiçi platformumuz/internet sitemiz aracılığıyla üstesinden gelinmesi gereken soruna ait çözüm sürecine dahil olabilir. Bilim adamları, yöntem eğitimi sunmak ve geri bildirim toplamak (“kolaylaştırıcılar”) için çözüm süreci esnasında atölye çalışmaları ve anketler düzenler. Ek olarak, katılan her takımın, tüm çözüm süreci boyunca pratik konularda onlara yardımcı olan ana irtibat kişisi olarak bir destek “arkadaşı” vardır. Ayrıca, çözüm süreçlerine ev sahipliği yapan şirketlerden endüstri koçlarıyla doğrudan fikir alışverişinde bulunabilirler.

Şu anki çözüm süreci

Toplamda iki çözüm süreci olacak. Şu anda, odak ilk çözüm sürecinde. Bu çözüm sürecinin kapsamı mutfak dünyası ve evde bakımdır. Çözüm süreci özetimiz burada.

Evde olduğunuz zamanlarda, günlük aktivitelerinizi yapmak için sürekli bir şeylerin eksik olduğunu veya ulaşamayacağınızı mı hissediyorsunuz? Mutfağınızda ve evde bakımınızda size hızlı bir şekilde yardımcı olacak çözümlere mi ihtiyacınız var?

Sizi FRANCIS projesiyle yenilik yapmaya ve sektör koçları, arkadaşlar ve kolaylaştırıcılardan oluşan mentor ekibimizin yardımıyla kendi alanınızın mühendisi veya tasarımcısı olmaya davet etmekten onur duyuyoruz.

FRANCIS’in açık inovasyon sorunu çözüm süreci, evde örneğin yemek hazırlama, yemek muhafaza etme, yemek pişirme, bulaşık yıkama ve çamaşır yıkama gibi sorunlara basit, uygun fiyatlı çözümlere ihtiyacı olan herkes içindir. Katılabilir ve geleneksel çözüm sağlayıcıların erişimlerini geliştirmelerine ve hatta işin bir parçası olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu sıkıntılı noktaların farkında olan ve ileride işinizin bu olması potansiyeline sahip çözümler sunma motivasyonuna sahip bir girişimciyseniz de başvurunuzu bekliyoruz.

Meraklı bir zihne ve yenilikçi bir ruha sahip herkesi bu mücadeleye davet ediyoruz. Katılıma hak kazanmak için en az on sekiz yaşında olmanız ve tam yasal kapasiteye sahip olmanız gerekir. Aşağıdaki vatandaş gruplarının katılımını özellikle teşvik ediyoruz: sorunlu aileler, yeşil minimalistler ve bağımsız yaşlılar.

Özellikle Türkiye, Almanya, Hindistan ve Mısır’dan gelen vatandaşları ilk FRANCIS sorun çözüm sürecine bekliyoruz. Farklı bir ülkeden geliyorsanız, sorun çözüm sürecinin kilit dillerinden birini konuşuyorsanız katılımınızı memnuniyetle bekleriz: ingilizce, Türkçe, Almanca ve Arapça.

Sorun çözüm süreci Mayıs-Kasım ayları arasında devam edecektir. Sürecin ilk turu herkese açıktır. İkinci ve üçüncü turlar önceki turlardan seçilen takımlarla sınırlıdır.

FRANCIS vatandaş büyükelçiler

Çeşitli kuruluşlar FRANCIS’i, FRANCIS’e katılan vatandaşlar için büyükelçiler olarak destekliyor.
Sorun çözüm sürecini vatandaşların ihtiyaçlarına uygun hale getirmemize ve FRANCIS hakkındaki haberleri yaymamıza yardımcı oluyorlar.

Büyükelçiler ağımıza katılmak ister misiniz? Bölge Müdürlerimiz sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır (yukarıya bakınız).

Katılım

Katılmayı mı düşünüyorsunuz? Sürücü veya etkinleştirici olarak katılabilirsiniz. İstediğiniz zaman sorun çözüm sürecini bırakmakta özgürsünüz.
Her iki görev ile ilgili tek sayfalık dokümanı inceleyebilirsiniz

Türkçe konuşulan ülkeler için ekibimiz

Sorularınız veya endişeleriniz olması durumunda, lütfen bölge yöneticilerimiz veya arkadaşlarımızla iletişime geçmekten çekinmeyin. Ayrıca https://francis-challenges.agorize.com adresindeki Agorize platformundaki SSS bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

Bir katılımcı (Potansiyel) olarak lütfen arkadaşlarımıza başvurun. Eğer bir bilim adamıysanız veya Francis’le ilgilenen ve/veya vatandaş elçisi olarak hareket etmek isteyen bir kuruluşu
temsil ediyorsanız (aşağıya bakınız), lütfen bölge yöneticilerimize danışın.

Yukarıda belirtildiği gibi, dünya çapında katılımı destekliyoruz. Türkiye/
Almanya/Hindistan/Mısır ekibimiz, diğer Türkçe/ Almanca /ingilizce / Arapça konuşulan ülkelerden katılımcılara da yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Bir sonraki sorun çözüm sürecine bakış

İkinci sorun çözüm süreci güneş dezenfeksiyonuna odaklanacak. 2023’te gerçekleşecek ve minimalist tüketicileri, (yarı) kırsal alanlardaki düşük / orta gelirli haneleri, mülteci kamplarındaki insanları ve mikro girişimcileri hedef alacak. İkinci sorun çözüm sürecinin odak ülkeleri Almanya, Hindistan, Bangladeş ve Uganda’dır.

 

Agorize’in platformunu şu adresten kontrol edebilirsiniz https://francis-challenges.agorize.com ikinci sorun çözüm süreciyle ilgili güncellemeler için. İnternet sitemiz: www.francis-project.eu projeyle ilgili genel bilgiler hakkında sizi güncel tutacaktır. FRANCIS projesi Ocak 2024’te sona erecek.